Vybavovačky po škole

Autor: Tomáš Beluský | 24.7.2013 o 21:27 | (upravené 24.7.2013 o 22:19) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  804x

Mnoho študentov sa ešte pred samotnými štátnicami alebo iným ukončením školy pokúša získať informácie o všetkých potrebných vybavovačkách. Iní si to nechávajú až na potom, no môže nastať riziko, že sa dostanú do neprijemných situácií, ak na niečo zabudnú a pod. Ja sa v tomto blogu pokúšam zhrnúť svoje skúsenosti a primárne sa budem venovať vybavovačkám študentom študujúcim mimo SR (v mojom prípade ide o Českú republiku), avšak niektoré informácie môžu byť užitočné aj pre iných. Ak Vás nezaujímajú moje postrehy a chcete len čo najstručnejčí prehľad toho, čo treba, odkazujem na stránku Prehľad vybavovačiek: Povinnosti absolventov po skončení školy, z ktorej som primárne čerpal aj ja.

Päť dní po úspešných štátniciach som sa vybral na všetky potrebné vybavovačky, ktoré som veril, že zvládnem v jeden deň a už sa nebudem musieť nikde vracať, no opak bol samozrejme pravdou.

Úrad práce

Mnohí si myslíte, že evidencia na úrade práce je povinná, avšak nie je tomu tak, čo som ani ja sprvu nevedel. Samozrejme má to háčik a to ten, že si budete musieť platiť zdravotnú poisťovňu. Aby to úrad práce platil za Vás, máte týždeň od ukončenia školy na evidenciu. Po tomto týždni budete musieť doplatiť nejaké dni, ak sa zapíšete neskôr. Ak sa nezapíšete vôbec, tak platíte za seba stále. Myslím, že primárne na každej škole sa ukončením myslí deň, kedy ste úspešne prešli štátnicami. Ak vrámci tohoto týždňa, dokedy by ste mali stihnúť evidenciu, sa zamestnáte, nemusíte úrad práce ani hladať na mape. Ja som podpísal zmluvu od 1.7. v ČR a preto by som musel nejaké tie dni zaplatiť. Nezisťoval som, koľko by ma to stálo, ale povedal som si, že čo by na tom zápise mohlo byť ťažké, keď im zároveň prinesiem aj zmluvu.

Mojou prvou chybou po vstupe na úrad práce bolo to, že som si poriadne neprečítal, do ktorých dverí treba vstúpiť. Videl som len nejaké rozdelenie kancelárií podľa začiatočného písmena. Našťastie boli predo mnou len traja ľudia a po vstupe do kancelárie som sa dozvedel, že ak sa chcem ísť zaevidovať, musím ísť do iných dverí, ktoré sú pre všetkých spoločné. Po získaní žiadosti som mal sto chutí sa otočiť na päte, pretože tých požadovaných informácií bolo vážne veľa (na štyri A4), ale keď som tam už bol, rozhodol som sa všetky informácie poskytnúť a vydržať to.

Po vyplnení a po tom, čo som sa dostal na radu, som dúfal v to, že príslušnej pracovníčke len predložím vyplnenú žiadosť, pracovnú zmluvu, potvrdenie o ukončení školy a dovi-dopo. Ale tak jednoduché to predsa nemohlo byť. V potvrdení o ukončení školy vraj chce vidieť odkedy dokedy som študoval, nie len kedy som ukončil a preto požadovala, aby som jej priniesol nové. Okrem toho vraj je nutná aj kópia diplomu, ktorý som ešte nemal, tak som dostal termín do 2.7. ho priniesť (nie je potrebné ho notársky overovať) a potvrdenie, ktoré bude obsahovať interval môjho boja na škole. Po skončení mi povedala, že potvrdenie o ukončení školy musím zaniesť jak do zdravotnej, tak do sociálnej poisťovne.

Zdravotná a sociálna poisťovňa

V zdravotej poistovni nebol žiaden problém akurát, som sa dozvedel, že keď budem rušiť poistenie na SR, kvôli môjmu zamestnaniu v ČR, tak musím priniesť okrem kópie pracovnej zmluvy aj výpis z evidencie z úradu práce.

Pri šlapaní schodov na sociálnu poisťovňu som stretol spolužiaka, s ktorým sme si vymenili pocity z týchto vybavovačiek. Dozvedel som sa, že on na úrade práce bol u druhej pracovníčky (v tej jednej kancelárii sú len dve) a tej stačilo potvrdenie len s dátumom ukončenia štúdia. Komentovať to radšej nebudem. Po vstupe na chodbu sociálnej poisťovne som od radosti nevedel, do ktorých dverí vlastne vstúpiť. Postavil som sa teda tam, kde čakali dvaja ľudia a všade inde bolo prázdno. Keď som sa teda dostal na radu, povedal som, že som sem bol poslaný a že nesiem potvrdenie o ukončení školy. Na čo mi pracovníčka povedala, že ju to nezaujíma a keď mám 24 rokov tak nemám na nič nárok, čiže zbytočná cesta. Potom spomenula, že sa môžem do nejakej kancelárie ísť spýtať, či mám nárok na hmotnú núdzu, ale rovno povedala, že ani tam nemusím chodiť, ževraj nemám. Neskôr som sa od otca dozvedel, že v sociálnej poisťovni bolo potrebné zrušiť prídavky, čo ale už spravil on. Tak nezabudnite aj na to.


Presne po týždni, keď som už získal ten vytúžený diplom, som sa vybral na druhé kolo vybavovačiek.

Úrad práce

Celkom som sa obával, že v prvý deň v mesiaci bude na úrade práce veľa ľudí. Nemohlo tomu byť inak, ale po chvíli státia ma napadlo, že veď už som zaevidovaný, tak idem do tých druhých dvier, kde som čakal minule zbytočne. A aké to šťasťtie, že tam nikto nestál. No po oznámení, že ešte nie som zaevidovaný a budem musieť ísť opäť do tých istých dverí ma môj úsmev rýchlo prešiel. Ľudí tam čakalo vážne neúrekom a čo bolo horšie, boli tam asi dve rôzne rady, ľudia sa hocijako predbiehali, dokonca prišla aj slečna, ktorá drzo hneď vstúpila do dverí (nie neišla si len pre žiadosť o evidenciu). Keď som mal pocit, že už by som vážne mal ísť ja, jednoducho som sa postavil pred dvere a vstúpil dnu akonáhle predchádzajúci človek vyšiel. Vnútri neboli našťastie žiadne problémy, akurát mi pracovníčka oznámila, že ešte nie som zaevidovaný, tak mi postupne príde poštou oznámenie o evidencii a potom o vyradení, lenže ja som potreboval priniesť do zdravotnej poisťovne papierik o tom, koľko som na úrade práce bol.

Zdravotná poisťovňa

Našťastie v poisťovni s tým nemali žiaden problém a vraj je to možné dodať aj neskôr a môže to dodať hocikto, čiže nebudem musieť kvôli tomu cestovať hore-dole. Týmto som bol vyradený z poisťovne na SR, pretože nemôžem byť poistený v dvoch štátoch naraz. A keďže som zamestnaný v ČR na plný uväzok musím zo zákona byť poistený v rovnakom štáte. Jediné, čo je potreba spraviť, je oznámiť svojmu zamestnávateľovi, ktorú poisťovňu ste si vybrali a on je povinný Vás tam nahlásiť a platiť za Vás poistku. Podotknem ešte, že poisťovňu je nutné zrušiť do 8 dní od Vašho nástupu do práce. Takisto do 8 dní je potrebné si vybaviť poistenie v krajne, v ktorej sa zamestnáte. Inak nepotrebujete žiadny pobyt, či už trvalý alebo prechodný na to, aby ste boli poistení v ČR. Táto nutnosť už plynie z toho, že ste sa v ČR zamestnali.

Lekári

Čo sa týka lekárov, tak niektorým nevadí, že ste poistení v inej krajine, ale záleží asi aj od poisťovne, v ktorej ste zapísaní. Ja sa chystám toto riešiť najskôr vtedy, keď mi príde kartička poistenca z ČR. Prípadné postrehy potom môžem spísať do ďalšieho blogu.


Dúfam, že aspoň jednému človeku tieto moje postrehy pomôžu. Samozrejme asi nie je možné sa pripraviť na všetko avšak aspoň prehľad o tom, čo je potreba spraviť a hlavne dokedy je dôležité.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?